‘Adalet herkes için gereklidir’ diyen Osman Kavala yeniden yargılama istedi

Gezi eylemleri davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen ve halen cezaevinde bulunan Osman Kavala, avukatları aracılığıyla açıklama yaparak yeniden yargılama istedi.

” ADALET HERKES İÇİN GEREKLİDİR”

Kavala “Suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir. Adalet herkes için gereklidir” ifadelerini kullandı.

Osman Kavala’nın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklama “Kavala’ya Özgürlük” adlı sosyal medya hesabından da paylaşıldı. Kavala açıklamasında, “Bariz hak ihlalleri içeren, delillere dayanmayan mahkumiyet kararlarının verildiği, suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları sadece başvuranların değil her yurttaşın adalet talep etme hakkıyla doğrudan ilgilidir. Adalet herkes için gereklidir. Her yurttaşın hayatı ve hakları eşit derecede değerlidir” ifadelerini kullandı.

KAVALA NEDEN TUTUKLANDI?

Osman Kavala “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x